Тренінг "Творимо Творче місто разом"

10.02.2011

8-10 лютого 2011 року у Львові відбувся вишкіл-семінар "Творимо Творче місто разом", який організували Центр міської історії Центрально-Східної Європи та Британська рада в
Україні.

Під час семінару відбулася остання українська гра "Місто майбутнього", учасники якої, працюючи в командах, запропонували Львову п'ять креативних ідей, про те, як надати Львову нової ідентичності або зміцнити вже існуючу.

Цілі вишколу:

 • презентувати успішні українські проекти й підходи, що спричинили позитивні;
 • зміни у громадянському суспільстві; використали культурний потенціал міст для здійснення позитивних перетворень;
 • залучили громадськість до ухвалення рішень;
 • використали інноваційні підходи до розвитку міста;
 • представити методологію британської ділової гри "Місто Майбутнього" - інструменту співпраці влади і громади, що використовується в Україні та інших 14 країнах Європи
 • започаткувати спільноту представників мистецьких, громадських та урядових інституцій, які прагнуть працювати з громадами та обмінюватися досвідом;

9 лютого учасники вишколу-семінару під проводом фасилітаторів провадили гру "Львів місто майбутнього".

Тема гри: "Регенерація ріки Полтви у Львові".

На участь у грі було заявлено більше 50 аплікацій з різних міст України. Загалом у грі "Львів – місто майбутнього" взяли участь понад 30 гравців і спостерігачів не лише зі Львова, а й з інших міст України – Одеси, Херсона, Києва, Ужгорода, Євпаторії, Москви та
ін.

Протягом дня учасники в командній роботі визначали найважливіші проблеми львівської ріки Полтви і запропонували п'ять ідей її регенерації та заслухали презентації експертів Олеся Дзиндри (засновник проекту "Леополтвіс", громадський діяч) та Оксана Денис
(засновниця видавництва "ЕКО-інформ", громадська діячка).

Передумови для гри:

Організатори гри: Британська Рада в Україні, Центр міської історії Центрально-Східної Європи та партнер ГО "Творча майстерня "Штука".

За ініціативи організаторів гри темою було обрано проблеми та перспективи львівської ріки Полтви. Партнером локалізації ідеї виступив львівський "Музей ідей".

Було визначено 5 команд, кожна з яких отримала свій колір: Рожева, Зелена, Синя, Жовта, Червона.

Довідка:

Львівська ріка Полтва – до кінця 19 століття текла у відкритому руслі із витоків, які беруть свій початок на території сучасного Львова. З 1885 року розпочався повномасштабний процесс перекриття річки та каналізування її приток. При перекритті потоків ліквідовувалися існуючі на них стави. Сьогодні річку використовують як каналізаційний колектор.

Переможна ідея:

Після таємного голосування усіх присутніх був визначений проект-переможець від рожевої команди під назвою "Альтернативний простір".

Ідея передбачає в першу чергу активізацію мешканців міста через розмаїті заходи та ініціативи. В уявлені львів'ян має закріпитися теза, що місто Львів – це не лише місто лева, але й місто води. Для реалізації проекту пропонувалося використати ініціативи 2011
року, який передує проведенню футбольного чемпіонату Європи в Україні і окреслений як рік волонтерства. У 2012 році пропонується оголосити гасло "Полтва як європейська проблема".

Заходи проекту:

 • очищення ріки від каналізаційних стоків,
 • тематичні екскурсії із залученням водяних маршрутів,
 • нанесення на карти міста відповідних маркувань для позначення території де протікає ріка,
 • створити Літопис Полтви (міфологізація ріки), який би розвивали мешканці міста,
 • провадити стратегію протиставлень (відключати фонтан з акцентом на Полтві),
 • створити макет міста з маршрутом протікання ріки по місту ,
 • продукувати сувеніри на тему річки якої не має (символи води),
 • встановити прозоре скло в місцях де протікає річка для огляду,
 • створення альтернативного громадського простору в каналізації,
 • ідея облаштування спальних місць в колекторі.

Інші ідеї:

Усі учасники гри наголосили на важливості ріки Полтви для культурного і суспільного життя Львова, відзначивши її можливу роль у підвищенні туристичної привабливості міста.

Проект "Своя вода" (жовта команда)

Основна ідея проекту: футуристичні прогнози стверджують, що в недалекому майбутньому місто матиме величезні проблему у зв’язку із зношеною інфраструктурою та проблемою чистої питної води. Розмаїті якорі повинні реферувати до ріки: музика води, архітектура води, релігія води і т.д. у місті необхідно створювати зони спілкування з водою (місця дотиків).

Найголовніший акцент проекту – екологія. Місто повинно впроваджувати енергоощадні програми та змінювати систему постачання та очищення води.

Заходи проекту:

 • використання води з річки Полтви для пиття,
 • оновлення каналізаційних мереж,
 • використання енергії води як альтернативного джерела енергії.

Проект "Полтва City" (зелена команда)

Ідеологія пропозицій опирається на створенні у Львові сучасного центру в новітньому комплексі (підземному і на земному) із металу і скла, де б розміщувався культурно-рекреаційний центр "Полтва City". Місце - перехрестя пр. Чорновола і вул. Липинського.

Проект має бути комерційно вигідним і приваблювати інвесторів, що забезпечить акумулювання коштів на очищеня ріки. Тут мають міститится льодове кафе (Ice cafe), екстремальні розваги на воді (Полтва Extreme), водяне спа (Полтва Spa), музей із квестами
та історією ріки, мистецький центр з використанням простору колектора для графіті та ін. Відвідувачі центру зможуть побачити як тече Полтва під скляним куполом.

Найголовніший акцент проекту – використання води ріки Полтви для створення ігрових атракціонів та застосування річкової енергії у забезпеченні будинку світлом і теплом.

Проект "Блакитна артерія Львова" (червона команда)

Ідеологія пропозицій опирається на створенні у місті спеціалізованих туристичних маршрутів по руслу ріки в для створення прогулянки львівською набережною.

Найголовніший акцент проекту – маркування території вздовж протікання ріки із відведенням певних місця для інформування людей про ріку, а також створенням додаткових рекреаційних зон для відпочинку (безкоштовні катки на місці ставів).

Прогулюючись таким маршрутом люди могли б дізнатися:
- Що таке ріка? (з минулого в майбутнє),
- Історія каналізування ріки,
- Сучасна Полтва (підсвітка та озвучка)
- Чому Полтва нам потрібна?

Проект "Арт-Полтва" (синя команда)

Ідеологія пропозицій опирається на збереженні ріки та перетворенні її на окремий туристичний продукт. Команда запропонувала використати старе Трамвайне Депо для центру Арт-Полтва на вул. Сахарова і перетворити його на якісний простір для львів'ян чи такий собі острівець щастя.

Пропозиція – використати Полтву як тематичний якір для популяризації ріки серед населення міста. В Арт-Полтва існуватиме біржа часу, ринки обміну старими речами, доступ до інтернет мережі, кафе, міні ГЕС, колонка питної води з Полтви. Необхідно проводити фестиваль Полтви, під час якого популяризувати еко-транспорт, арт-андеграунд, ідею створення автономних переробних станцій при будинках, коли вигідним
може бути здавати власні біо-відходи на переробку.

Другого дня семінару, 10 лютого:

Учасники семінару-вишколу аналізували структуру гри, обговорювали роль фасилітатора у грі та отримали відповіді на організаційні питання проведення такого проекту у власних
містах. Фасилітатори ознайомили учасників з різними підходами та техніками інтеграції мешканців у соціальні проекти та показали корисні інструменти.

Також були представлені наступні проекти й ініціативи з різних куточків України:

 • Громадська ініціатива "Врятувати Меркурія" (Львів).
 • "Прозорий офіс" (Вінниця).
 • Проекти творчого об’єднання GarageGang (Київ).
 • Розвиток туристичної інфраструктури і промоція міста (Кам’янець-Подільський).
 • Проект та спільнота "Интересный Киев".
 • Фестивальний рух м. Севастополя.

Семінар завершила презентація веб-проекту www.creativecities.org.ua, який стане джерелом по використанню інформації та допомагатиме ініціаторам змін застосовувати позитивний досвід інших міст та громад в Україні.