Принципи Валлетти

21.06.2012

The Valletta Principles for the Safeguarding and Management of Historic Cities, Towns and Urban Areas
(Прийнято 17-ю Генеральною Асамблеєю ІКОМОС - 28 листопада 2011)

"Принципи Валетти" є новим кроком світового співтовариства в справі охорони історичних міст і територій, у тому числі околиць великих міст і міських агломерацій, що перебувають під загрозою процесів урбанізації і розвиваються без урахування їх культурної цінності. 

Цей документ піднімає ідею містобудівної охорони на новий, ландшафтний рівень, вирішуючи завдання, поставлені Віденським меморандумом і Декларацією про збереження історичних міських ландшафтів ЮНЕСКО (2005), Єрусалимською нарадою по новим підходам до збереження історичних міст (2006), Санкт-Петербурзькою конференцією ЮНЕСКО "Управління та збереження історичних центрів міст, внесених до Списку Всесвітньої спадщини" (2007), Квебекською декларацією ІКОМОС про збереження духу місця (2008) і Рекомендаціями про історичні міських ландшафтах, прийнятими ЮНЕСКО 10 листопада 2011.

Значну роль в "Принципах Валетти" займають питання захисту неповторного характеру (ідентичності) урбанізованих територій і населяють їх спільнот, громадських просторів, історичного ландшафту, культурних традицій. 

Велике значення надається збереженню та поваги до нематеріальних цінностей, у тому числі "духу місця" (genius loci). Історичні центри міст запропоновано охороняти разом з околицями, розглядаючи їх як нерозривне ціле. 

"Принципи" не заперечують сучасної архітектури, але закликають владу та архітектурне співтовариство ставитися з повагою до історії, розуміючи її пріоритетне значення в консолідації місцевих громад, яким загрожує втрата їх історичних коренів в сучасному глобальному світі.

Документ прийнятий після кількох років роботи членів Комітету з історичним містам і сільським поселенням ІКОМОС на його черговій сесії, що відбулася в квітні 2010 р. в місті Валлетті, столиці Мальти.

Повний текст документу у перекладі російською мовою можна прочитати на сайті IV RomeТеги: Постіндустріальне суспільство | Громадянське суспільство