Креативність українських міст "Творчій Європі"

29.11.2013

19 листопада 2013 Єврокомісія повідомила про свій намір реалізувати в 2014 - 2020 рр. програму «Творча Європа», з бюджетом 1,8 мільярда євро. 

Програма є частиною нової загальноєвропейської стратегії щодо стимулювання економіки за допомогою розвитку культурних ініціатив: Європі необхідно більше інвестувати в культуру та творчі індустрії через те, що вони роблять великий внесок до економічного зростання, зайнятості, інновацій та соціальної злагоди.

Програма «Творча Європа» розрахована, в першу чергу, на країни Евросоюзу. Проте «між рядками» можна прочитати, що й Україна зможе взяти участь у заходах , передбачених Програмою.

Згідно прес-релізу ЄС :

  • Відкриваються нові можливості міжнародної співпраці , міжнародні ринки та аудиторія;
  • Збільшується фінансування транснаціональної культурної діяльності всередині і поза Євросоюзом;
  • 300 000 художників і фахівців сфери культури і їх роботи отримають фінансування для того, щоб завоювати аудиторії інших країн;
  • Тисячі установ та фахівців сфери культури Європи отримають переваги в результаті навчання новим навичкам, які посилять їх конкурентоспроможність на міжнародній арені.

Андрулла Вассіліу, комісар Євросоюзу з проблем освіти, культури, мов і молоді, каже:

«Культура та творчі індустрії мають великий потенціал для підвищення рівня зайнятості та прискорення зростання в Європі.

Фінансування Євросоюзу допомагає тисячам художників та фахівців у сфері культури завоювати нові аудиторії. Без цієї допомоги їм було б важко, або навіть неможливо увійти в нові ринки».

За допомогою нової Програми ЄС передбачається підтримати проведення досліджень, збір даних, побудову потенціалу, зміцнити європейські та міжнародні мережі для полегшення доступу до нових професійних можливостей.

Яке state of arts, тобто стан справ в Україні ?

Чи готові міста нашої країни до участі у новій програмі, запропонованої ЄС?

Якщо проаналізувати кілька реалізованих за минулі роки ініціатив, що мають безпосереднє відношення до вищевикладеного, то слід виділити, наприклад, всеукраїнський проект з картування / меппінга культурних ресурсів.

Саме за результатами проведеного дослідження культурних ресурсів українських міст було представлено доповідь на міжнародній конференції Європейської мережі навчальних центрів у сфері адміністрування культури / ENCATC . 

Одеська команда меппінгістів у процесі картування враховувала загальнодержавний євроінтеграційний контекст, що включає розуміння культури як одного з основних ресурсів модернізації суспільства. 

На жаль, в Україні процес модернізації поки недостатньо охоплює культуру, яка згадується лише як хранителька спадщини. 

Сучасним установам культури потрібна не тільки реставрація будівлі, в першу чергу - творчі проекти і постійний відвідувач, який хоче задовольняти свою потребу в духовній їжі і проводити час саме в цьому закладі культури.

Принцип «думай глобально - дій локально» і vice versa «думай локально - дій глобально» деякими чиновниками розуміється як «дій і думай локально». 

Серед головних причин такої ситуації було названо погане планування, слабку координацію діяльності та застарілу систему формального навчання менеджерів у сфері культури. 

Досвідчені адміністратори, які працюють у сфері культури і мистецтва, знають, що неможливо повноцінно керувати без професійного розуміння мистецтва і психології творців. 

Було зроблено наступний висновок: керувати і працювати в сфері культури повинні різні люди, але всі вони повинні мати високу кваліфікацію, що передбачає і знання загальноєвропейського культурного контексту. 

Вималювалися також і контури нової парадигми щодо розвитку живильного культурного середовища та підтримки «руху знизу» , так як це і є реальний розвиток творчих індустрій. 

Одним з подальших напрямків може стати розробка спеціальної програми з культурного розвитку українських міст через активну участь ком'юніті у культурних процесах.

Необхідна і цільова програма, що передбачає створення так званих модельних інституцій, які стануть для мешканців міст привабливими центрами дозвілля, відпочинку та освіти. Під словом «модельність» розуміється, що організації культури та їх діяльність відповідають сучасним соціальним стандартам.

Процес картування підтвердив, що для реалізації стратегічних напрямків розвитку окремих міст необхідна модернізація культурної політики всієї країни. Для більш ефективного просування необхідно готувати нове покоління арт менеджерів, які володіють професійними навичками сучасного менеджменту культури і вміють працювати на міжнародному рівні, тоді ми отримаємо відповідь щодо готовності України брати активнішу участь у таких програмах як «Творча Європа».


Одеса-Брюссель-Антверпен-Одеса
3-9 листопада, 2013

Автор:
Волченко Наталія, незалежний експерт


Теги: Творчий клас | Креативний кластерПідпишіться на нашу
Розсилку